Jak být SEBEJISTĚJŠÍ

Hlídejte si svou tepovou frekvenci a zhubněte

18.12.2010 17:41

Puls je pulzování z tepen. Je to sazba, za kterou se srdce bije, počet beatů za minutu. Může to být pocit, kdy tepny může být komprimován proti kosti.

Existuje několik míst v lidském těle, kde lze měřit puls. V místech, jako jsou na krku, zápěstí, za kolena, uvnitř koleno a kotník v blízkosti společné jsou některá z míst, kde lze měřit puls. Kromě toho může být měřeno v blízkosti srdce.

Normální tepové frekvence u zdravých dospělých a zároveň odpočinku je mezi 60-100 beatů za minutu. Jednotlivé měla být uvolněná a odpočíval po dobu nejméně 5 minut před pulsu je měřena. Tepu lze měřit několikrát a potom v průměru se vypracoval až přijedete na přesné číslo. Pokud se osoba do spánku, v tepové frekvence může jít až na 40 beatů za minutu. Když se dělá snaživý výkon je možné zvýšit na každém, kde mezi 150 a 200 beatů za minutu. Dobře stabilizují atleti mají klidové tepové frekvence v rozmezí 40-60 beatů za minutu.

Pravidelné aerobní cvičení se zjistí, že čerpací účinnosti srdce zvyšuje. Díky dynamické cvičení, požadavky na velký objem krve je u srdce. Proto se srdce snaží přizpůsobit sám na tyto požadavky těla zvětší vnitřní prostor a jeho celková výměra zvyšuje. Objemu krve vymrštěnými z komor na tepu zvyšuje. S tímto počtem beatů povinen vysunout stejný celkový objem krve přichází dolů. Proto může být osoba, která je do aerobní trénink je schopen snížit svůj klidové tepové frekvence efektivně. Cvičení, jako je plavání, běhání a jízda na kole je možné použít k dosažení tohoto cíle.

 Jak se vám určit vaši Cílová tepová frekvence?

Tepové frekvence je to srdeční frekvence. Je to kolikrát srdce bije za jednu minutu. Puls je nižší, pokud je v klidu a to se zvyšuje, když využije svého těla. Pomáhá umět přijmout jedno z impulsů k vyhodnocení efektivity výkonu programu.

Chcete-li získat nejlepší výsledek ze cvičení je třeba monitorovat intenzitu cvičení. To má zajistit, aby jednotlivé pracuje v srdeční oblasti školení a získání optimální prospěch z cvičení. Pokud je jedinec nepracuje dostatečně pevný, jejichž výsledky nemusí být uspokojivé a získá frustrovaný a odradit v pokračování v práci. Na druhé krajní když pracuje příliš tvrdé pak existuje možnost poranění a syndrom vyhoření.

Je nutné, aby měření klidové srdeční frekvence (RHR) pro jednotlivce. To může být měřena po dobu jedné minuty na tři rána po sobě nejdříve dostane z postele. Průměr ze tří měření lze považovat za jeho RHR.

Existuje několik věcí znám jako maximální tepová frekvence. To souvisí s věkem osoby. Vzhledem k tomu, že odsouzený věku zvyšuje jeho maximální tepová frekvence jde dolů. Maximální tepová frekvence je nejvyšší pro novorozené dítě. Nově narozené dítě má nejvyšší tepová frekvence 220 beatů za minutu. Maximální tepová frekvence (MHR) pro jednotlivce je dána tímto vzorcem:

Maximální tepová frekvence = 220-věk

Jednotlivé věku je třeba odečíst až dorazí do MHR je pro ně použitelné. Nyní cílovou srdeční frekvence lze z RHR & MHR. Abychom se dostali na cílové srdeční individuálního školení status přichází do obrazu, jestli je začátečník, že cvičení pravidelně, nebo je velmi vhodné a profesionální sportsperson.

Fitness kategorii

Cílová tepová frekvence

Začátečník

RHR +60-70% (MHR-RHR)

Cvičení pravidelně

RHR +70-80% (MHR-RHR)

Velmi Fit

RHR +80-85% (MHR-RHR)

 

Cardio tepové frekvence se zpomaluje při výkonu

A osoby puls je pulzování z tepen. Dá se cítil v jakémkoli místě v těle, kde je, kde může být komprimován proti kosti. Krční tepna se mohou zdát na krku. Radiální tepna se mohou zdát na zápěstí.

Za koleno je místo, kde popliteal tepny může být patrný. Místo, kde brachiální tepny může být patrný je z vnitřní strany koleno a kotník společné místo, kde je zadní tibial tepnou nachází. Lze měřit srdeční frekvence přímo na apikální puls.

Tepové frekvence je srdeční frekvence nebo kolikrát srdce bije za minutu. V tepové frekvence se měří, když je osoba v klidu a zahrnuje počítání počtu dechů je užívat v době trvání jedné minuty. Je to vlastně kolikrát hrudník zvedá.

Ve většině lidem impuls je přesné stanovení srdeční frekvence. Jsou podmínky, kdy se srdce bije nejsou účinné a aorty je Nedostávám napne dostatečně vytvořit měřitelný impuls. Puls může být nepravidelná a srdeční frekvence může být vyšší, než jaké se cítil v puls. Za takových případech srdeční frekvence je třeba měřit pomocí stetoskop.

Normální tepové frekvence ve zdravých dospělých je v rozmezí 60-100 beatů za minutu. Když je jedinec spící v tepové frekvence může přijít až na 40 beatů za minutu. Pokud osoba, prochází namáhavý výkon tepové frekvence může vést k tak vysoké jako 150-200 beatů za minutu. Zatímco výkon je zapotřebí více energie, a srdce je pumpa rychlejším držet krok s tělem požadavku více kyslíku bohatá krev je potřeba. Proto se tepové frekvence se samozřejmě zvýší uvede, že srdeční frekvence je vzhůru.

Zdroj: www.scumdoctor.com

 

Co se týká vyjádření anaerobního prahu tzn. pohybuje se mezi 85%-95% maximální tepové frekvence. Hodnota 80% z max. tepové frekvence je v manuálu zmíněna v souvislosti s budování aerobního základu během prvních 2 měsíců na spinning lekcích.Jinými slovy, pokud se budete držet pod 80%, máte dle výše uvedených faktů jistotu, že se pohybujete v AEROBNÍM REŽIMU. Naopak pokud jdete při lekci nad 80% z max. tep. frekvence, vystavujete se nebezpečí, že překročíte ANAEROBNÍ PRÁH a vaše tělo začne pracovat v ANAEROBNÍM REŽIMU, což samo o sobě není nic špatného. Pokud tělo pracuje v AEROBNÍM REŽIMU, využívá jako primární zdroj energie TUKY, naopak v případě, že sklouzne do ANAEROBNÍHO REŽIMU, tuky již nejsou primárním zdrojem energie.Z toho vyplývá, že sledování tepové frekvence při tréninku nám učiní trénink efektivnější.

zóna

tepová frekvence
% z maxima

tuk

glykogen

5

90-100%

10-15%

85-90%

4

80-90%

10-20%

80-90%

3

70-80%

40-60%

50-85%

2

60-70%

50-70%

25-50%

1

50-60%

70-85%

10-25%


Klíčovou skutečnosti, je že i když se v každé zóně pálí jiný poměr tuků a glykogenů, celkově pořád platí, že vyšší zóna znamená více spálené energie. Musíte si uvědomit, že tabulka udává PROCENTO spáleného tuku z vydané energie. Je totiž úplně jasné, že v zóně 5 spálíte za minutu více energie než v zóně 1. Konkrétně v Z1 spálíte 180cal, v Z2 240 cal, v Z3 330 cal, v Z4 450cal a v Z5 600cal. Tyto údaje jsou samozřejmě jenom orientační, ale už o něčem vypovídají v Z5 spálíte skoro 4x více energie za minutu. Dáme-li si předchozí hodnoty dohromady dostaneme tabulku celkového množství spáleného tuků za minutu.

zóna

tuk v %

cal %

index tuků

5

10-15%

100%

10-15

4

10-20%

75%

7,5-15

3

40-60%

55%

22-33

2

50-70%

40%

16-28

1

70-85%

30%

21-25,5


Index tuků vznikne vynásobením procenta spáleného tuků z vydané energie a celkového množství energie za minutu, dostanete tedy jakýsi porovnatelný index pálení tuků za minutu.

Už z těchto čísel vyplývá, že cvičení v zóně 1 sice jde až z 85% z tuků (což je pěkné), ale celkově je toho tuku za minutu spáleno méně než v zóně 3 !!! Cvičení v zóně 3 tedy spálí více tuků za minutu (tím i za třeba hodinu cvičení), ale spálí ještě k tomu obrovské množství sacharidů, dokonce více než samotných tuků. Zde se potom vše rozdělí dle kvality jídelničku. Ten kdo má kvalitní jídelniček bez problému zregeneruje a sacharidy doplní bez vlivu na tukové zásoby. Kdo má špatný jídelniček bude se cítit slabý a malátný a budou se mu zmenšovat i svaly - a to je chyba. Ty co mají špatný jídelniček opět pominu - ti ať si cvičí v zóně 1 a pálí si svých pár gramů tuků za jednu hodinu cvičeni týdně :o(. Kdo má kvalitní jídelniček dosáhne posunutím do zóny s větší spotřebou energie dalšího, synergického, efektu - tělo ve fázi regenerace a obnovy svalů i glykogenových zásob má až po dobu 72h vyšší energetické nároky. Česky řečeno po těžkém tréninku potřebuje tělo více energie i několik dnů. Z toho vyplývá, že i v klidové stavu, stojí-li vedle sebe dvě dívky (jedna byla včera na těžkém spinningu a druhá koukala na TV) tak ta první spaluje více energie - i když obě teď dělají to samé !!! Tento rozdíl není nijak veliký pohybuje se jenom okolo 5-10% - ale trvá několik hodin až několik desítek hodin !
Když si to všechno promyslíte, zjistíte, že ono to není až tak jednoznačné s tím, jestli je lepší aerobní, nebo anaerobní trénink. Myslím, ale že z těchto argumentů můžu doporučit kombinaci obojího. Moderní spinning je příkladem takového cvičení, kdy se k typicky aerobní aktivitě (kolo) předává cvičení a zrychlování tempa do anaerobní zóny. I v posilovně jsou pro hubnutí nejúspěšnější kombinace aerobníhi cvičení s několika těžšími sériemi v anaerobní zóně. Výsledkem takové kombinace je přímé pálení tuků při cvičení, zvýšení potreninkového metabolismu a i celkové zlepšení kondice.
Je tisíce tlustých žen a mužů, kteří používali nejmodernější a hlavně pohodlné metody hubnutí, ale ještě nikdo z nich ne zhubnout. A taky znám pár lidí, kteří nekecali, nehledali tajemství zlaté pilulky, či metody a začali pořadně makat a dnes jsou krásně štíhli.

Ti, kteří chtějí redukovat spinningem přebytečný tuk, by se měli v tréninku držet pod anaerobním prahem - tedy cca pod 80% maximální tepové frekvence.

zdroj: www.spinning.cz a www.f-sport.cz

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode